Šutr u Vědecké knihovny

Průvodce malou bouldrovou planetkou

Trocha historie

Tento kámen se nachází v srdci Českých Budějovic před Jihočeskou vědeckou knihovnou - dříve muzea dělnického revolučního hnutí. Jako dominanta pietního areálu muzea měl před ním stát velký balvan. Ten ještě počátkem října roku 1974 stál v lese na vrcholku kopce nad osadou Údolí u Nových Hradů. Odtut pak pomocí dvou tankových tahačů byl stažen k silnici vedoucí z Nových Hradů do Horní stropnice, kde čekal na provedení další přepravy. Samotná přeprava balvanu do ČB byla zahájena 19. 12.1974. Orto-rulový valoun váží 106 tun. Balvan má symbolizovat nezlomné odhodlání lidu vybudovat nový socialistický společenský řád. Monument také svým tvarem koule představuje zeměkouli a internacionalismus 1)

Jedna perlička se stala 28.10.1986, kdy před 4. hodinou raní Č. Budějovicemi otřásla exploze, kdy neznámý pachatel odpálil nálož, kterou chtěl balvan zničit. Šutrem to ale ani nehlo, zatímco okna v přilehlých ulicích se pod náporem tlakové vlny rozletěla a to i dokonce v Dukelské ulici v základní škole, kde učitelé museli žákům lhát, že šlo o výbuch plynu. Škoda byla odhadnuta na 1,5 milionu tehdejších korun. 2)

To by se asi soudruzi podivili, kdyby tušili, jak se dnes lidé s tímto šutrem umějí bavit. Za dnešními bouldry na Šutru, jak se balvanu mezi lezci přezdívá, stojí jihočeská legenda Jíra Matucha, který otevřel, přelezl a pojmenoval první linky. Většinu bouldrů zřejmě bylo vylezeno kolem 90. let J.Matuchou, E. Červenkou a dalšími lezci, kteří již v této době chodili na kamen trénovat. Prozatím nejtěžší bouldry byly obtížnostně 7B. Zatím nejaktuálnější průvodce se dá najít na stánkách boulderingu.cz:    http://www.bouldering.cz/page-guide.php?id_s=49

Na to, že tato 106 tun vážící bouldrová oblast nezabírá více než 10 metrů čtverečných, z ČB je vzdálená 0 Km, disponuje překvapivě mnoho pěknými linkami, pro které bychom se v kdejaké oblasti po lese hodně naběhali. Zaručují  mnoho zábavy a málo kůže. Statisticky lze Šutr považovat za nejlepší bouldrovou oblast v blízkém okolí :-)

1) https://www.youtube.com/watch?v=BK7pdoezxi0

2) Repro Českobudějovický deník, 25. 2. 2010, s. 7

Průvodce

Chiméra 7B SD

Nakulení 6C+......................... Překulení 7A

Best Friction 7B SD ..................... Nejdelší Vandr 6C SD

Direct 7A SD

Malý Princ 7C

Přehled celých boulderů

Nakulení                     7A

Překulení                    7A

Best Friction              7B SD

Direct                          7A SD

Nejdelší Vandr          6C SD

Malý Princ                  7C

Kostrčník                    6A

Chiméra                      7B SD

Baobab                       5A

Ze Mě Koule                6A+

Top